Monday, September 9, 2013

It's easier then you think.

So Kelsey & I head to Trader Joes today.  We live out in the sticks. So its a good 25 minute on the freeway:(. I'm thinking since she's never been and I just was there a week ago, I'l just pick up some nuts & dried fruit.  Lol. Then spend time showing her around...
$88 later & 3 grocery bags full. I have all the yummy things I forgot I needed. 
Hummus
Feta
Dried fruit
Roasted almonds
Lime chilli cashews!!!
Artichoke spread 
Turnkey apple bacon brauts 
Rice crackers 
Olive oil
Blue tortilla chips
& a ton more. 
It's easy to eat healthy. It may seam expensive, but you can buy a butt load of crappy (empty calories), sugary,  preservative packed food for the same price. So, why not spend your $ on nutrient dense, nutritious, healthy & yummy foods. Your body requires vitamins, minerals & antioxidants that are naturally  found in foods that are not processed. Processed & packaged  foods lack all these essential nutrients. 
Eating well, eating cleaner is for mind body & soul. Am I getting to Yogi on you??
Your body will be happy. You will feel better. You will have more energy. Take care of your body. It's worth it. 
What are your favorite healthy foods? Share
with us:)
Kelsey got all her yummy nutritious foods too & found her new favorite store. 

No comments:

Post a Comment